Przydatne narzędzia używane podczas projektowania strony

Lut 26, 2018 | Tworzenie Strony Internetowej | 0 komentarzy

Jakie narzędzia przydadzą Ci się podczas projektowania strony?

Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy nad swoją stroną internetową to warto zaopatrzyć się w sprawdzone narzędzia, które skrócą czas pracy, która będzie wydajniejsza.

Każdy projekt strony internetowej powinien rozpocząć się od poszukania inspiracji. Musisz otworzyć swój umysł, ale przy tym zrobić to świadomie, a do tego musisz znać trendy, jakie obecnie panują, a także poznać stylistykę branży, dla której projektujesz. Kiedy już ją poznasz, możesz ją przełamać, lecz ważne jest, abyś zrobił to świadomie.

 

Poniżej dwa miejsca, od których można zacząć poszukiwanie inspiracji:

 

From up North

Świetne miejsce, gdzie można znaleźć naprawdę genialne strony internetowe. Wszystko podzielone na jasne kategorie pozwala szybko odnaleźć ciekawe inspiracje.

 

Awwwards

Najlepsze inspiracje przy tworzeniu stron www. Prace wybierane są przez multidyscyplinarne jury, co zapewnia, że są one dopracowane pod każdym względem. Kto wie, może i Twoja strona kiedyś się tu znajdzie?

 

Pokoloruj swój świat

Narzędzia, które pomogą Ci dobrać odpowiednie kolory, a także pracować z nimi:

 

Pictaculous

Projekt od twórców Mailchimp (świetna platforma mailingowa). Generator palety kolorystycznej inny niż wszystko, co do tej pory widziałeś. Po prostu ładujesz zdjęcie, a Pictaculous wyciąga z niego gotową paletę kolorystyczną. Idealnie nadaje się do projektów, które opierają się na zdjęciu.

 

Colorzilla

Dodatek do popularnych przeglądarek internetowych (Chrome, FireFox), który pozwala pobrać dowolny kolor z okna przeglądarki. Niezbędne narzędzie do pracy z kolorami w sieci.

 

Napełnij strony treścią

Każda strona potrzebuje treści, której często po prostu brakuje w chwili projektowania. Z pomocą przychodzą wtedy następujące narzędzia:

 

Depositphotos

Bank zdjęć (tzw. stock). Bardzo ciekawe ujęcia, a co najważniejsze bardzo często można znaleźć super promocje, które pozwalają kupić zdjęcia za grosze. Pamiętaj, że czasem jeden obraz jest w stanie wyrazić więcej, niż 1000 słów.

 

IconFinder

Świetny zbiór darmowych i płatnych ikon, które wzbogacą Twój projekt i usprawnią nawigację. Dzięki sprawnie działającej wyszukiwarce oraz filtrom szybko odnajdziesz szukane ikony. Dodatkowo możesz sprawdzić ikony z tej samej kolekcji, dzięki czemu zachowasz spójność graficzną w swoim projekcie.

 

LoremPixel

Potrzebujesz zapełnić stronę internetową przykładowymi obrazami? Lepszego narzędzia nie znajdziesz- wybierasz kategorię, rozmiar, oraz czy zdjęcie ma być kolorowe, czy w odcieniach szarości i… dostajesz świetne gotowe obrazy! Uwierz, że jest to wiele lepsze i ciekawsze niż Pandy, czy Pingwiny z przykładowych obrazów Windows.

 

Lipsum

Masz już przykładowe obrazy na stronie www, lecz niezbędna jest również przykładowa treść. Lipsum chętnie jej dostarczy. Możesz ustawić ilość akapitów itp. Co najważniejsze tekst ten wygląda jak normalny tekst (pod względem długości wyrazów, zdań itp.), a do tego jego treść po prostu… nie ma sensu, więc nikogo nie urazi.

Zorganizuj swoją pracę

Dobra organizacja to klucz do sukcesu. Poniżej 3 narzędzia, które Tobie w tym pomogą:

 

Dropbox

Musisz mieć miejsce, które pozwoli Ci przechować wszystkie Twoje materiały, które zbierasz do projektu. Do tego idealnie nadaje się DropBox- wszystkie dane synchronizowane w chmurze, dzięki czemu możesz czuć się bezpieczny, że nic nie stracisz w razie awarii dysku. Do tego możliwość dzielenia się plikami, a także współpracy nad projektem, sprawia, że jest to naprawdę niezbędne narzędzie.

 

WeTransfer

Potrzebujesz wysłać dużą ilość danych do klienta? Skorzystaj z WeTransfer. W prosty sposób przesyłaj plik do 2GB – bez konieczności instalacji jakichkolwiek aplikacji i dodatków- szybko i skutecznie.

 

EverNote

Pozwala prowadzić notatki, które synchronizują się w sieci. Dzięki temu masz zawsze dostęp do swoich przemyśleń po rozmowie z klientem. Możesz również udostępniać notatki, jeśli pracujesz w zespole, a także wiele więcej…

 

Przenieś swoją stronę do sieci

WebWave

Program do tworzenia stron www, który pozwoli Ci przenieść niemal dowolny projekt graficzny do sieci, tworząc świetnie wyglądającą, dynamiczną stronę internetową. Co najważniejsze, aby z niego korzystać, nie musisz znać żadnego języka programowania, a tworzone strony internetowe zawierają intuicyjny system CMS, który pozwala łatwo zarządzać treścią strony. Dzięki temu możesz przekazać gotowy projekt do administracji swojemu klientowi.

Stwórz odpowiednią atmosferę pracy

Projektowanie to nie ścinanie drzewa, gdzie dostajemy siekierę, wskazują nam drzewo, a my idziemy je ściąć. Aby być twórczym podczas projektowania, należy stworzyć wokół siebie odpowiednią atmosferę, która pobudzi twoją kreatywność.

 

Dla mnie osobiście najważniejszym elementem tej atmosfery jest muzyka. Pozwala mi odciąć się od otaczającego świata i skupić się nad pracą. Dobrze, jeśli muzyka jest dopełnieniem, które nie angażuje naszej uwagi, lecz pozwala się wyciszyć. Idealnie do tego nadają się nowe, nieznane wcześniej melodie. Tylko skąd brać ciągle nowe zespoły, które przypadną nam do gustu? Świetnie sprawdzają się tu 3 aplikacje:

 

Spotify

Pozwala słuchać muzyki on-line praktycznie bez żadnych ograniczeń. Co najważniejsze na podstawie ostatnio słuchanych utworów sugeruje co może nam się podobać. Dodatkowo możemy włączyć radio ulubionego zespołu, żeby słuchać podobnych zespołów. Działa to naprawdę świetnie, a do tego wersja darmowa pozwala na naprawdę wiele.

 

Open.fm

Radio on-line – wiele stacji tematycznych w tym dużo muzyki polskiej, więc jeśli chcesz posłuchać czegoś w ojczystym języku, to jest to idealny wybór.

 

cmd.fm

Radio dla prawdziwych old-schoolowców pamiętających czasy DOS – jeśli skrót ten nie jest Ci obcy, to sprawdź koniecznie!

 

Polecam wszystkim sprawdzenie powyższych narzędzi, ponieważ bardzo ułatwiają one życie i zwiększają produktywność. Osobiście nie wyobrażam sobie obecnie bez nich pracy.