Czy można używać cudzych zdjęć?

Sty 22, 2018 | Tworzenie Strony Internetowej | 0 komentarzy

używanie cudzych zdjeć origin-solution.com

Kiedy możemy używać cudzych zdjęć z internetu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy może skorzystać z danego zdjęcia z sieci, jeśli nie jest podpisane imieniem i nazwiskiem, ani nie posiada noty copyright. Przy tworzeniu stron internetowych na pewno prędzej czy później trafisz na taki problem. Jak to wygląda według prawa?

Od 1994 roku każde zdjęcie, bez względu na to, czy jest podpisane, czy nie, jest objęte prawem. Podpisanie grafiki czy umieszczenie noty copyright nie jest obowiązkiem autora, a jedynie jego prawem.

Co może nam grozić za skorzystanie z cudzego zdjęcia?

Jeśli wykorzystamy zdjęcie bez zgody autora to naruszamy osobistych lub majątkowych praw autorskich, więc musimy liczyć się z karą. Autor zdjęcia ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie., a także o natychmiastowe usunięcie zdjęcia i zaniechanie naruszeń.

Warto wiedzieć, że wykorzystywanie czyjejś twórczości może nam przysporzyć większych problemów, w tym przyznanie grzywny lub kary ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do trzech lat.

Powyżej zapoznaliśmy się z ewentualnymi karami, jednak nadal nie wyjaśniliśmy, kiedy możecie korzystać spokojnie z cudzych zdjęć.

Sytuacja wygląda następująco. Jedynie zdjęcia, które można pobrać ze źródła udostepniającego darmowe grafiki lub kupić w bankach zdjęć są na pewno legalne. Co do reszty to niestety nie da się jednoznacznie określić czy możemy z nich korzystać czy nie. Jedno jest pewne: trzeba uważać, aby uniknąć kłopotów. Warto jest wiedzieć o tym wszystkim, świadcząc usługi obsługi strony internetowej należy zawsze wykorzystywać zdjęcia z pewnych źródeł.