Czas ładowania strony a pozycja w wyszukiwarce?

Mar 5, 2018 | Pozycjonowanie, Tworzenie Strony Internetowej | 0 komentarzy

Czy czas ładowania naszej strony ma wpływ na jej pozycje?

Warto wiedzieć, że strony, które ładują się bardzo wolno mogą zniechęcić do ich przeglądania. Szczególnie jeśli chodzi o sklepy internetowe, na których widnieje dużo grafik. Bardzo często zniechęcamy się do powracania na taką stronę. Co więcej, szybkość ładowania strony ma również ogromny wpływ na jej pozycję w wyszukiwarkach. Sprawa jest jasna – im szybciej nasza strona się ładuje, tym nasza pozycja może być wyższa. Oczywiście największym sukcesem naszej pozycji jest odpowiednie pozycjonowanie.

Jaka jest przyczyna wolnego ładowania się strony? Przede wszystkim jej ciężar. Przez ostatnie trzy lata nasze strony zwiększyły się średnio o około 150 %. Przyczyną jest to, że wstawiamy na nie więcej zdjęć i grafik. Strona powinna się średnio ładować około 3 sekundy.

Bardzo ważną informacją jest to, że nie tylko internauci korzystają na szybkiej prędkości otwierania się witryny. Właściciel też dużo na tym zyska. Dlaczego? Ponieważ więcej osób odwiedzi jego stronę www, a tym samym jego usługi dotrą do dużo większej ilości osób. Jeśli nasza strona jest „szybka” to roboty wyszukiwarek mogą ją szybciej indeksować. Dzięki temu będzie ona wyżej pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Jak sprawdzić prędkość naszej strony?

Można skorzystać z narzędzia analitycznego, które nazywa się PageSpeed Insights. Dzięki niemu możemy sprawdzić w jakim czasie ładuje się strona u naszych użytkowników.

Istnieje też dużo innych programów, które pokażą nam, które elementy ładują się najdłużej. Owe narzędzia przygotują dla nas statystyki, w których będziemy mieć przedstawione porównania z innymi stronami.

Czy istnieje możliwość przyśpieszenia strony?

Oczywiście! W tym celu możemy skorzystać z wtyczki Yslow od Yahoo lub Google PageSpeed Tool. Yslow jest dostępne dla Opery i Safari, natomiast wtyczka Google dla Firefox i Chrome. Zarówno jedna i druga wtyczka dokona dla nas analizy szybkości ładowania strony i jej elementów. W ten sposób sprawdzimy, które grafiki są zbyt duże lub jakie treści spowalniają ładowanie naszej witryny. Po analizie uzyskamy wskazówki, które pomogą nam ją przyśpieszyć. Obie wtyczki oferują także automatyczną optymalizacje strony. Yslow ma narzędzie Smusht, które samo zmniejszy nasze zdjęcia unikając pogorszenia ich jakości. Często ręczna optymalizacja przynosi znacznie lepsze efekty, niż korzystanie ze wtyczek.

Pamiętaj!

Zawsze możesz skorzystać z profesjonalnego tworzenia stron na WordPress! My zadbamy o to by Twoja strona nie tylko dobrze wyglądała, ale posiadała odpowiednią optymalizację. Jeżeli cenisz swój czas zleć nam wykonanie strony!